Testowa Witryna

Szkolenie

Lej w Sulęczynie – podsumowanie

Wokół tajemniczego Leja w Sulęczynie powstało już bardzo wiele mitów i historii. My również o nim pisaliśmy w artykule „Lej w Sulęczynie„. Oto małe podsumowanie.

Najbardziej spektakularne historie przedstawiane były przez „internetowe brukowce” takie jak „Super Express”. Aby się o tym przekonać wystarczy przeczytać wstęp do artykułu: Spokojnym życiem mieszkańców Sulęczyna (woj. pomorskie) wstrząsnęła katastrofa na kosmiczną wręcz skalę! Niedaleko ich domów rozbił się 500-kilogramowy kawał skały, który przyleciał z kosmosu. Przerażeni ludzie zastanawiają teraz, czy meteoryt, który wbił się głęboko pod ziemię w pobliskim lesie, nie zagraża ich życiu. (se.pl).

Mało tego, ten sam dziennik przedstawia również relację naocznego świadka: – Krzątałam się po kuchni, kiedy nagle na półkach zatrzęsły się talerze, wszystko zadrżało i usłyszałam ogromny huk. Spoglądając w okno, zobaczyłam, że coś z nieba spada do lasu – opowiada przerażona Halina Klasa (47 l.), mieszkanka Sulęczyna.. Sensacyjna historia opublikowana w artykule na portalu se.pl miała również swój finał kilka tygodni później, kiedy to opisywano jak mieszkańcy na własną rękę próbowali wyciągnąć meteoryt, nie wierząc w zapewnienia ekspertów, iż dziura powstała w wyniku działania materiałów wybuchowych.

Wróćmy jednak na ziemię i spróbujmy ustalić co naprawdę się stało.

Rzeczowe informacje podawane były na stronie expresskaszubski.pl, gdzie zamieszczono kilka artykułów na ten temat. Padały w nim przypuszczenia, iż rzeczywiście powstał z uderzenia meteorytu lub też trotylu, czy też innych materiałów wybuchowych. Ostatnią z tych opcji potwierdzili członkowie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, którzy zjawili się na miejscu.

W sieci nie brakowało również filmów z miejsca zdarzenia:

httpv://www.youtube.com/watch?v=T1hVASjYbuo

Artykuły:

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/lodzkie/news/to-nie-meteoryt-uderzyl-w-ziemie-niedaleko-suleczyna,1471939,3286

http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2010/04/wielki-lej-w-suleczynskich-lasach

http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2010/04/specjalisci-przygladaja-sie-wyrwie-w-ziemi-pod-suleczynem

http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2010/04/naukowcy-beda-kopac-w-lesie-pod-suleczynem

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/kosmiczna-skaa-spada-mi-pod-domem_138096.html

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/pomagamy-wydobyc-meteoryt_138364.html

Tags : |