Testowa Witryna

Szkolenie

Kaszubskie tabakiery

Tabakiera Kaszubska – od dawna znana w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Zdanie Chcemë le so zażëc! pojawia się na różnego rodzaju imprezach coraz częściej, również na tych, w których uczestniczą młodzi ludzie. Czy to dobrze? Tego nie mogę powiedzieć, ale cieszyłbym się, gdyby była to ich jedyna „używka”. Przez pewien czas (1996-2000) była z resztą zakazana, ale Kaszubi na przekór nowym przepisom produkowali tabakę. I bardzo dobrze, gdyż zakaz w końcu zniesiono. Gdyby nie upór Kaszubów dziś nie mielibyśmy tak pięknego zwyczaju i bylibyśmy przez to o wiele biedniejsi. Gdy po kawałku zaczną zabierać nam poszczególne elementy tradycji, w końcu nic z niej i z nas nie zostanie…

Im więcej kaszubszczyzny w domach, na ulicach i między nami, tym lepiej! Z tego właśnie powodu należy zadbać o ich odpowiednią oprawę, a w przypadku wspomnianej tabaki, będzie to odpowiednie „opakowanie”. Już od dawien dawna stosuje się tabakiery wykonane z rogów bydlęcych. Wymaga to masę pracy, ale dzięki temu uzyskuje się efekty podobne do tych widocznych poniżej.

Tabakiery mogą mieć różny kształt: prostych lub zagiętych rogów, mogą być w kształcie buta, ale też konika – taka niektóre ze zdjęć. Przyozdobione być mogą elementami ze srebra lub mosiądzu, a który materiał będzie lepszy? To zależy od konkretnej barwy tabakiery, a te z kolei mogą być bardzo różne. Nie ma dwóch identycznych tabakier, ale nie tylko na tym polega ich unikatowość. Nigdy nie można się spodziewać jakie barwy będzie posiadać róg i jak będą na siebie nachodzić. I całe szczęście, bo dzięki temu każdy Kaszëb albo co przynymni wi co to je za ùżiwka ta cału Tabaka cieszyć się może jedyną w swoim rodzaju tabakierą.