Testowa Witryna

Szkolenie

Dom do góry nogami Wieżyca/Szymbark

We Wieżycy, niedaleko Szymbarku, jest wyjątkowa budowla – Dom do góry nogami. Po wejściu do niego każdy z odwiedzających doznaje szoku, gdyż błędnik szaleje i trudno utrzymać równowagę. Efekt naprawdę daje się we znaki.

Ponadto po wejściu do skansenu będziemy mogli zobaczyć całą gromadę domów z drewna, rekonstrukcji, bunkier z czasów II Wojny Światowej, tradycyjne przedmioty codziennego użytku z minionych lat, aż w końcu również najdłuższą deskę na świecie, czy też najdłuższy stół biesiadny. Na raz może przy nim zasiąść ponad 100 osób. Jeśli ktoś podczas zwiedzania zgłodnieje, czekać na niego będą tradycyjne Kaszubskie przysmaki. Wśród nich ryby, nawet te świeżo złowione na naszych oczach. Zacznijmy jednak od początku.


Wieżyca to nie tylko wspomniana wcześniej budowla, ale i pamiątki minionych czasów. Wśród nich między innymi pomnik ku czci żołnierzy walczących w tajnej organizacji "Gryf Pomorski".

Następnie odwiedzający widzą już główną atrakcję – Dom do góry nogami. Najlepiej wybrać się na miejsce w dni rzadziej odwiedzane przez turystów, bądź z rana. Dzięki temu unikniemy stania w długiej kolejce i zaoszczędzimy nieco czasu. A jak jest w samy domu? Niesamowicie. Błędnik wariuje. Prosty zabieg, jedynie odwrócenie i „poprzestawianie” ścian i nasze dotychczasowe wyobrażenie o pionie i poziomie zostaje zaburzone. Zdjęcia z wnętrza domu do góry nogami poniżej.


  


Co obejrzeć potem? Jako kolejny etap spróbować można zabaw z liną i wspinaczką. Na zdjęciach parę ujęć

   


Dla entuzjastów zwiedzania miejsce oferuje również rekonstrukcję bunkru, który stanowił schronienie dla członków wspomnianej wcześniej organizacji „Gryf Pomorski”. Kilka razy dziennie przebywający wewnątrz członkowie wycieczek mają okazję wziąć udział w rekonstrukcji nalotu wojennego. Ponadto na miejscu lokomotywa oraz wagon, którym wywożeniu byli zesłańcy na wschód, więzienny barak, a także oryginalny budynek, który służył im na obczyźnie. Własny budynek, z dala od Kaszub, zmuszeni byli również wybudować nasi rodacy w Kanadzie. Ich pamiątki również goszczą we Wieżycy.

  

Tags : | |

Comment ( 1 )

Comments are closed.